Versenykiírás (2020/2021)
A Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar Földrajzi és Földtudományi Intézete (PTE TTK FFI) és a Modern Geográfus Alapítvány (MGA) a Magyar Földrajzi Társaság (MFT) támogatásával a 2020/2021. tanévre meghirdeti az Angol nyelvű, földrajzi tanulmányi versenyt (HungarianGeographical Contest). A rendezvény feletti szakmai felügyeletet a fenti szervezetek látják el, ők delegálnak tagokat a zsűribe is.
A verseny célja:
Ösztönözni a földrajz iránti érdeklődést, támogatni azon tanulókat, akik a társadalom- és/vagy természetföldrajz területén kiemelkedő ismeretekkel rendelkeznek, ezzel is hozzájárulva a földrajz presztízsének növeléséhez a középiskolások körében. A verseny további célkitűzése az International Geographic Union (IGU) által – 2012-től évente – megrendezésre kerülő Nemzetközi Földrajzi Olimpián (iGeo) résztvevő magyar csapat tagjainak kiválasztása.
A verseny pedagógiai célja:
A verseny célja a Nemzeti Alaptantervvel (NAT) összhangban a környezeti nevelés és felelősségtudat erősítése, illetve ezzel összefüggésben a földrajz, mint tudomány és mint tantárgy népszerűsítése. Ezen túlmenően a tanulók földrajzi ismereteinek bővítése – a Nemzetközi Földrajzi Olimpia szellemében korszerű és gyakorlatias tudás átadása –, valamint a nemzetközi megmérettetés lehetősége, illetve a szakmai idegennyelv-ismeret fejlesztése.
A verseny résztvevői:
Mindazon (magyarországi) középfokú oktatási intézményben tanuló diákok (állampolgárságuktól függetlenül), akik a jelentkezéskor 16-19 évesek és 2021. június 30-ig nem töltik be a 20. életévüket. A 16. életévüket be nem töltő tanulók is részt vehetnek a versenyen, ugyanakkor a nemzetközi verseny szabályzatának korlátozása miatt győzelmük, illetve helyezésük esetén sem kerülhetnek be a kiutazó nemzeti válogatottba. Ugyancsak részt vehetnek nem magyarországi intézményekben tanuló diákok is, de ők a nemzetközi szabályok szerint szintén nem képviselhetik Magyarországot a világversenyen.
A verseny menete:
A verseny feladatainak nyelve az angol. A verseny első fordulója online módon zajlik, a második írásbeli, míg a döntő egy gyakorlati és szóbeli megmérettetés. A versennyel kapcsolatos kommunikáció magyarul történik.
1. forduló: Online forduló (regisztrációs időszak szeptember 1.– november 4. 11.)
Időpont: 2020. október 12. – november 6. 13.
Helyszín: Otthoni forduló
A verseny első fordulójában komplex, természet- és társadalomföldrajzhoz kapcsolódó kérdéseket tartalmazó online feladatlapot kell kitölteni. Elsődleges célja, hogy megismertesse a jelentkezőket a verseny néhány feladatával és gondolkodásmódjával. Az online fordulóban minden diák részt vehet, aki a versenyre regisztrált.
A feladatlap kitöltéséhez számítógép és internet-kapcsolat szükséges. A feladatlap kitöltése mintegy másfél-két órát vesz igénybe, a kitöltés a fent megadott időszak alatt bármikor megkezdhető, a mentés gombbal megszakítható és később újrakezdhető. A feladatlap véglegesítése/beküldése a forduló záró időpontja (2020. november 6. 13. 22:00 óra) előtt meg kell történjen, különben a feladatlap és a forduló érvénytelen. A feladatlapot, illetve a hozzá kapcsolódó útmutatót a verseny honlapján (hungecontest.org) tesszük közre.
A második fordulóba jutott tanulók legkésőbb 2020. november 18 25-ig elektronikus úton kapnak értesítést eredményükről.
2. forduló: Írásbeli forduló
Időpont:2020. november 28. (szombat)
Helyszín: Pécs (PTE TTK FFI) és Budapest, valamint megfelelő számú jelentkező esetén további vidéki helyszínek. A pontos helyszínekről a szervezők a második fordulóba jutott versenyzők számának és területi megoszlásának ismeretében határoznak, és arról a versenyzőket az online forduló lezárását követően tájékoztatják.
Ebben a fordulóban komplex, természet- és társadalomföldrajzhoz egyaránt kapcsolódó feladatlapot kell megoldani, amely az iGeoWrittenResponse Test-jének struktúrájára és feladattípusaira épül, valamint a meglévő földrajzi ismeretek hatékony alkalmazását igényli. Az írásbeli megmérettetésen mindazon tanulók részt vehetnek, akik az első fordulót sikerrel teljesítették (legfeljebb 60 fő).
A fordulóval kapcsolatosan felmerülő utazási, szállási és étkezési költségek a versenyzőket terhelik.
Az írásbeli eredménye alapján döntőbe jutott tanulókat 2021. január 8-ig elektronikus úton értesítjük. Az eredményeket a verseny honlapján is közzétesszük.
3. forduló: Döntő
Időpont: 2021.április 9-10. (péntek – szombat)
Helyszín: Pécs (PTE TTK FFI)
A kétnapos döntőben a második (írásbeli) forduló legjobb tíz helyezettje vesz részt (pontegyenlőség esetén az online forduló eredménye dönt). A döntő feladatai jelentős részben az iGeo versenytematikáját követik. A döntő során a diákoknak gyakorlati (terepi), számítógépes laborban multimédia, valamint szóbeli (prezentációkészítés, megadott témakör előadása) feladatokat kell megoldaniuk. A döntő résztvevőinek szállásáról és étkezéséről a verseny szervezői gondoskodnak, az utazási költségek ugyanakkor a résztvevőket terhelik.
A versenyeredmények közzététele: 2021. április 10-én, a döntő második napján, a helyszínen eredményhirdetés, valamint a verseny weboldalán kerülnek nyilvánosságra.
A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos megjegyzések
A verseny szervezői számára kiemelten fontos a versenyzők egészségének megőrzése. Ennek érdekében folyamatosan figyelemmel kísérik a hazai és a nemzetközi járványhelyzet alakulását, követik és maximálisan érvényesítik Magyarország Kormányának ajánlásait, rendszeresen konzultációt folytatnak a Pécsi Tudományegyetem virológus szakértőivel annak érdekében, hogy a verseny a lehető legbiztonságosabb módon lebonyolítható legyen. Éppen azért, a fent vázolt menetrend csak abban az esetben érvényes, amennyiben az írásbeli, illetve a szóbeli döntő tervezett idején az aktuális járványügyi helyzet, a szabályok és ajánlások ezt megengedik, illetve észszerűvé teszik. A szervezők ennek kapcsán fenntarják a jogot, hogy a lebonyolítás rendjén változtassanak, olyan megoldásokat keresve, amelyek fenntartják a verseny színvonalát és minimalizálják a résztvevők kockázatát. A szervezők kompetenciáján kívül esik, hogy az IGU Nemzetközi Földrajzi Olimpiája megrendezésre kerül-e 2021 nyarán.
Nevezés
Határidő: 2020. november 4.11.
Nevezés módja: Nevezni kizárólag elektronikus úton a http://hungeocontest.org oldalon a jelentkezési lap kitöltésével lehet.
A versenyre történő elektronikus regisztrációnak meg kell előznie az online forduló feladatlapjának kitöltését, illetve beküldését.
Nevezési díj: A versenyen való részvétel ingyenes.
A verseny tartalma:
Az általános és középiskolákban feldolgozásra került tananyaghoz, illetve témákhoz, továbbá az aktuális, a földrajzhoz kapcsolódó események/összefüggések ismeretére alapulnak a kérdéskörök, mind a természet-, mind a társadalomföldrajz területéről.
A verseny tematikájában leginkább a komplex földrajzi ismeretek és képességek alkalmazására épít.
A versenyfeladatok 2020/2021-ben elsősorban az alábbi, kiemelt témakörökhöz kapcsolódnak, amelyek a nemzetközi megmérettetéshez is illeszkednek:
(http://www.geoolympiad.org/fass/geoolympiad/participation/iGeoGuidelinesForTests.pdf)
- Éghajlat és klímaváltozás
- Természeti veszélyforrások
- Természeti erőforrások és hasznosításuk
- Környezetvédelem és fenntartható fejlődés
- Földhasználat, tájhasznosítás
- Agrárföldrajz, élelmezési problémák
- Népesség, népességváltozás
- Gazdaságföldrajz, globalizáció
- Területfejlesztés és területi egyenlőtlenségek
- Urbanisztika, várostervezés, -rehabilitáció, -rekonstrukció
- Turizmus
- Kulturális földrajz/regionális identitás
A korábbi olimpiák feladatsorai elérhetőek az interneten a verseny honlapjáról indulva.
A verseny alapirodalma:
A forgalomban levő – nemzeti és angol nyelvű – középiskolai földrajzi tankönyvek, valamint a verseny honlapján megadott elektronikus hozzáférésű információs bázisok. Átfogó szakmai és nyelvi ismereteket ad közre: Hagett, P.: Geography. A Global Synthesis. 2001.
Tapasztalataink szerint hasznos segítséget jelentenek az alábbi tankönyvek is:
- AQA Geography A Level and AS Human GeographyStudentBook (Oxford University Press, 2016 ISBN: 978-0-19-836654-6)
- Geographyforthe IB Diploma Global Interactions. Cambridge, 2011, ISBN-13: 978-0521147323
- Geographyforthe IB Diploma Patterns and Change. Cambridge, 2010, ISBN-13: 978-0521147330
A verseny díjazása:
Idén az első két magyarországi helyezett– akik az olimpia életkori feltételeinek is megfelelnek – képviselheti hazánkat az iGeo2021 augusztusában megrendezésre kerülő világversenyén Isztambulban – a négyfős nemzeti keretből kettő versenyző a 2019/2020-as verseny döntőjéből került ki. A kerettagok az olimpiai szereplést megelőzően intenzív felkészítő táborban vesznek részt Pécsett (a felkészítés és a kiutazás költségeit Magyarország Kormánya fedezi). A döntőben a legjobb tíz eredményt elért tanulók és felkészítő tanáraik tárgyi jutalmakban részesülnek.
A versennyel kapcsolatos további információ:
Murányi Kata
E-mail: hungeocontest@gmail.com
Honlap: www.hungeocontest.org
Facebook: https://www.facebook.com/hungeocontest
A versenyzőkkel történő kommunikáció elsődlegesen elektronikus úton, e-mailben, valamint a honlapon, illetve a verseny a Facebook-profilján keresztül történik.
Versenyrendező neve, címe, elérhetősége:
Dr. Trócsányi András versenyigazgató
troand@gamma.ttk.pte.hu
Telefon: 0672/503-600/24487
Modern Geográfus Alapítvány
Dr. Jónás-Berki Mónika titkár
Levelezési cím: PTE TTK Földrajzi és Földtudományi Intézet, 7624 Pécs, Ifjúság útja 6.
Email: moderngeografus@gmail.com
![]() |